Predaj bieleho čaju

Biely čaj (čín. Bai Cha) je výsledkom najjednoduchšieho spôsobu spracovania čajových lístkov. Lístky sa po zbere nechajú najprv zavädnúť a potom sa pomaly sušia do požadovaného stupňa. Tradične sa čaj suší na slnku dva až tri dni. Tento spôsob však podmieňuje množstvo predpokladov: klimatické podmienky, množstvo spracovávanej suroviny, skúsenosti producenta a pod. Pri masovej produkcii sa tieto vonkajšie podmienky eliminujú sušením v klimatizovaných halách za použitia strojov. Biely čaj je mierne oxidovaný – spravidla tri až osem percent, čo je dôsledkom postupného, voľného sušenia. Tradične sa produkuje v Číne – najmä v provincii Fujian. V súčasnej dobe sa však vyrába aj v Nepále a indickom Darjeelingu aj keď takéto pokusy ďaleko zaostávajú vo svojich kvalitách za čínskym originálom.

Ako si takýto čaj čo najefektívnejšie pripravíme, aby sme dosiahli požadované účinky chuť a arómu?

Biely čaj

Biele čaje sa z hľadiska prípravy dajú rozdeliť do dvoch kategórií a to na Bai Ye Cha a Bai Ya Cha. Bai Ye Cha – Ye – lístok po čínsky, to znamená biele čaje obsahujúce primárne čajové lístky s rôznym podielom púčikov. Bai Ya Cha – Ya – púčik po čínsky, to znamená biele čaje, ktoré obsahujú výhradne čajové púčiky – najmladšie, ešte neotvorené čajové lístky.

Bai Ya Cha

1. Bai Ya Cha, teda čaje ako Bai Hao Yin Zhenje vhodné pred prvým nálevom prepláchnuť uvarenou vodou ochladenou na približne 60 stupňov Celzia, aby sa hutné púčiky takpovediac “prebudili” a čaj sa lúhoval rovnomerne od prvého nálevu.

Odporúčaná príprava: Použijeme 7– 8 gramov čajových lístkov na 150 ml vody. Prvý nálev: 80°C / 20 – 30 sekúnd. Druhý až štvrtý nálev: 70 – 80° C / 15 – 20 sekúnd. Každý ďalší nálev jemne zvyšujeme teplotu vody, rádovo o 5 stupňov a predlžujeme dobu lúhovania o 10 sekúnd.

2. Bai Ye Cha, biele čaje obsahujúce lístky ako aj rôzny podiel púčikov pripravujeme o niečo šetrnejšie, keďže sa oveľa jednoduchšie lúhujú.

Odporúčaná príprava: Použijeme 7– 8 gramov čajových lístkov na 150 ml vody. Prvý nálev: 70 stupňov C / 20 – 25 sekúnd. Druhý až štvrtý nálev: 70 stupňov C / 15 – 25 sekúnd. Každý ďalší nálev zvyšujeme teplotu vody, rádovo o 5 až 10 stupňov C a / alebo predlžujeme dobu lúhovania o 10 sekúnd.

Biely čaj sa tradične lisuje, najčastejšie do tvaru čajových koláčov (čín. Bing Cha). Čajové lístky už vo forme hotového bieleho čaju sa naparia a na-lisujú do klasického diskovitého tvaru. Naparovaním sa lístky zvláčnia – zmäknú, aby sa pod tlakom nelámali, no zároveň sa dodá potrebné množstvo vlhkosti, ktorá vytvára prostredie pre mikroorganizmy zodpovedné za fermentáciu a vyzrievanie takéhoto čaju.

Zmyslom vyzrievania čaju je obrúsenie surovosti a podľa tradičnej čínskej medicíny aj posun od chladivej Yinovej povahy do neutrálnej čajovej energie (čín. Cha Qi), ktorá prináša vyrovnané a stabilné účinky.

Často si čaj pri zrení vyvíja komplexnejší chuťovo-aromatický profil a vyššiu výdatnosť pretavenú do viacerých rovnomerných nálevov.

Z hľadiska použitia čajových lístkov vieme biele čaje rozdeliť na:

Výhradne neotvorené mladé púčiky striebristého vzhľadu

– Bai Hao Yin Zhen (slov. Biely Vlas Striebornej Ihličky)

Púčik a dva nasledujúce lístky

– Bai Mu Dan (slov. Biela Pivónia)

Spravidla druhé lístky od púčika no často obsahuje aj prvý lístok s občasným púčikom

– Gong Mei (slov. Obočie Pocty)

Tretie lístky od púčika s občasným druhým lístkom

– Shou Mei (slov. Obočie Vysokého Veku)

Každá z uvedených typových tried má svoje kvality, zjednodušene čím mladší lístok resp. púčik, tým vyššia koncentrácia účinných látok.

Lao Bai Cha – zrejúci biely čaj je pre svoje medicinálne účinky veľmi cenený. V Číne sa v súvislosti so zrejúcim bielym čajom traduje príslovie:

„Prvý rok je to čaj, tretí rok je to liek a siedmy rok je to poklad.”